16956KENTR60KT
Find a Retailer
What's in the box
1 x Brunswick Pull Handle 600mm
1 x Euro Mortice Lock Roller CTC 85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
2 x Euro Escutcheon Concealed Fix Round or Square
1 x Euro Cylinder Key / Thumb
2 x Keys
2 x Concealed Fix Spindle*
32 x Screws
1 x Dust Box
2 x Studs
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
*Found inside pull handle base
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:35mm
Width:22mm
Length:635mm
Projection:63mm
Centre to centre:600mm
Download Specification Sheet
16956KENTR60KT - Brunswick Pull Handle - 600mm Entrance Kit with Separate High Security Lock - Graphite PVD - Entrance