17250KENTR60KT
The Baltimore pull handle can be purchased as an entrance kit for the 600mm size, which includes all components required for your door to function. Kit includes a single pull handle.
Find a Retailer
What's in the box
1 x Pull Handle 450mm or 600mm of your choice
1 x Euro Mortice Lock Roller CTC 85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
2 x Euro Escutcheon Concealed Fix Round / Square
1 x Euro Cylinder 5 Pin Dual Function or Key / Thumb
2 x Keys
2 x Concealed Fix Spindle*
32 x Screws
1 x Dust Box
2 x Studs
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
*Found inside pull handle base
Notes
Baltimore pull handle kits are available in 600mm. Concealed fix product, this product includes all components and fixings required to install on your door for single or back to back pull handle applications. Kits include one pull handle only, a second must be purchased separately.
Finish Care
Brushed Gold PVD
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:35mm
Length:635mm
Projection:64mm
Centre to centre:600mm
Download Specification Sheet
17250KENTR60KT - Baltimore Pull Handle - 600mm Entrance Kit with Separate High Security Lock - Brushed Gold PVD - Entrance