17298K60KKER
Deadbolts are sold individually, or as a kit which includes a 65mm cylinder and escutcheon pair.
Find a Retailer
What's in the box
1x Euro Mortice Deadbolt Backset 60mm
1x Black Dust Box
2x Euro Escutcheon Concealed Fix Round
4x Connector Bolts
9x Wood Screws
1x Euro Cylinder 5 Pin Key / Key
2x Keys
2x Fixing Bolt (2 sizes)
Notes
This product comes with face fix wood screws and connector bolts to suit 45mm thick doors.
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Projection:10mm
Centre to centre:41.5mm
Download Specification Sheet
17298K60KKER - Euro Mortice Deadbolt Kit - 60mm Backset with Round Euro Escutcheon Key/Key - Graphite PVD - Entrance