22554K70KTER
The 70mm backset deadbolt provides a locking solution that pairs seamlessly with a 70mm backset tube latch, commonly required for larger levers and knobs. The extended backset also offers improved clearance and handling.
Deadbolts are sold individually, or as a kit which includes a 65mm cylinder and escutcheon pair.
Find a Retailer
What's in the box
1x Euro Mortice Deadbolt Backset 70mm
1x Black Dust Box
2x Euro Escutcheon Concealed Fix Round
4x Connector Bolts
9x Wood Screws
1x Euro Cylinder 5 Pin Key / Thumb
Specifications
Backset:70mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Projection:10mm
Centre to centre:41.5mm
Bolt Width:12mm
Bolt Throw:15mm
22554K70KTER - Euro Mortice Deadbolt Kit - 70mm Backset with Round Euro Escutcheon Key/Thumb - Polished Chrome - Entrance