22560K70KTES
The 70mm backset deadbolt provides a locking solution that pairs seamlessly with a 70mm backset tube latch, commonly required for larger levers and knobs. The extended backset also offers improved clearance and handling.
Deadbolts are sold individually, or as a kit which includes a 65mm cylinder and escutcheon pair.
Find a Retailer
What's in the box
1x Euro Mortice Deadbolt Backset 70mm
1x Black Dust Box
2x Euro Escutcheon Concealed Fix Square
4x Connector Bolts
9x Wood Screws
1x Allen Key
1x Euro Cylinder 5 Pin Key / Thumb
2x Keys
2x Fixing Bolt (2 sizes)
Finish Care
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:70mm
Height:52mm
Width:52mm
Projection:10mm
Centre to centre:41.5mm
Bolt Width:12mm
Bolt Throw:15mm
22560K70KTES - Euro Mortice Deadbolt Kit - 70mm Backset with Square Euro Escutcheon Key/Thumb - Brushed Gold PVD - Entrance