10880KPASS60
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Copenhagen Levers on Chamfered Backplate in Brushed Brass
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
15 x Screws
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
1 x Dust Box
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Features & Benefits
  • Fire Rated
    Successfully fire rated to 2 hours*
  • * Accessories are not fire rated
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Signature Brass
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth and be sure to keep it dry.
Specifications
Height:240mm
Width:50mm
Length:120mm
Projection:59mm
Centre to centre:205mm