16360KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Osaka Levers on Rectangular Backplate
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
20 x Screws
2 x Tie Bolts
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
1 x Privacy Adaptor
2 x Dust Boxes
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Brushed Gold PVD
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Height:240mm
Width:38mm
Length:120mm
Projection:52mm
Centre to centre:205mm