16764KPASS60
Door Function
Find a Retailer
What's in the box
2 x Osaka Levers on Oval Backplate
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
15 x Screws
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
1 x Dust Box
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Height:240mm
Width:40mm
Length:120mm
Projection:52mm
Centre to centre:205mm