16764KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Osaka Levers on Oval Backplate
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
20 x Screws
2 x Sprung Spindles
1 x Privacy Adaptor
2 x Dust Boxes
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Specifications
Backset:60mm
Height:240mm
Width:40mm
Length:120mm
Projection:52mm
Centre to centre:205mm