16868KENTR60KT
What's in the box
2 x Brunswick Levers on Oval Backplate
1 x Euro Mortice Lock CTC85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Euro Cylinder 6 pin
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Tie Bolts
18 x Screws
1 x Dust Box
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Specifications
Backset:60mm
Height:240mm
Width:40mm
Length:120mm
Projection:57mm
Centre to centre:205mm