16870KIBPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Osaka Levers on Round Roses with Inbuilt Privacy Pin to suit
1 x Tube Latch Privacy Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Inbuilt Privacy Spindle
22 x Screws
1 x Dust Box
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
This product comes with face fix wood screws and tie bolts to suit 55mm thick doors, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering. Extended tie bolts sold separately to suit 90mm thick doors.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:120mm
Projection:55mm
Centre to centre:41.5mm