24001KENTR60KK
What's in the box
2 x Puerto Levers on Round Roses
1 x Euro Mortice Lock CTC 85mm Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
2 x Euro Escutcheon Concealed Fix Round
1 x Euro Cylinder 5 Pin Dual Function
2 x Keys
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
37 x Screws
1 x Dust Box
1 x Drill Template
2 x Instruction Manuals
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:145mm
Projection:61mm
Centre to centre:85mm