24004KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Puerto Levers on Round Roses
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Turn Oval Concealed Fix Round
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Privacy Spindles
39 x Screws
2 x Dust Boxes
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Finish Care
Polished Chrome
Polished Chrome is a very durable finish and is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:145mm
Projection:61mm
Centre to centre:85mm