24005KIBPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Puerto Levers on Round Roses with Inbuilt Privacy Pin to suit
1 x Tube Latch Privacy Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Inbuilt Privacy Spindle
22 x Screws
1 x Dust Box
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Finish Care
Satin Nickel
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:145mm
Projection:61mm
Centre to centre:41.5mm