16271KIBPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Osaka Levers on Square Roses with Inbuilt Privacy Pin to suit
1 x Tube Latch Privacy Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Inbuilt Privacy Spindle
22 x Screws
1 x Dust Box
1 x Allen Key
2 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Brushed Gold PVD
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:120mm
Projection:55mm
Centre to centre:41.5mm