16526KPRIV60
Forged, concealed fix privacy turn.
Suits concealed fix door furniture.
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Helsinki Levers on Round Rose
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Turn Oval Concealed Fix Round
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Privacy Spindles
39 x Screws
2 x Dust Boxes
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
This product comes with face fix wood screws and tie bolts to suit 55mm thick doors, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering. Extended tie bolts sold separately to suit 90mm thick doors.
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:137mm
Projection:61mm
Centre to centre:41.5mm