16804KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Helsinki Levers on Square Rose
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Turn Oval Concealed Fix Square
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Privacy Spindles
39 x Screws
2 x Dust Boxes
2 x Allen Keys
4 x Grub Screws
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Finish Care
Graphite PVD
This finish is a deep, charcoal grey with warm undertones and a soft metallic sheen.
This highly durable finish is covered by a lifetime guarantee against corrosion.
Care: Clean it regularly with a damp soft cloth.
Specifications
Backset:60mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:137mm
Projection:61mm
Centre to centre:41.5mm