16861KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Brunswick Levers on Round Rose
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Turn Oval Concealed Fix Round / Square
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Privacy Spindles
39 x Screws
2 x Dust Boxes
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Features & Benefits
  • Cycle Tested
    Successfully tested to meet highest durability rating (500,000 cycles)
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
This product comes with face fix wood screws and tie bolts to suit 55mm thick doors, latches are sold separately. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets in this range are available fixed or operable. Please add LH or RH to the end of any code when ordering. Extended tie bolts sold separately to suit 90mm thick doors.
Specifications
Backset:60mm
Backplate Diameter:52mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:120mm
Projection:60mm
Centre to centre:41.5mm