16869KPRIV60
Door Function
For internal doors where privacy is needed, including bathrooms, powder rooms, offices and bedrooms.
Find a Retailer
What's in the box
2 x Brunswick Levers on Square Rose
1 x Tube Latch Split Cam Backset 60mm
1 x Face Plate
1 x Striker Plate
1 x Privacy Turn Oval Concealed Fix Round / Square
1 x Privacy Bolt Round Backset 60mm
1 x Standard Spindle
2 x Sprung Spindles
2 x Privacy Spindles
39 x Screws
2 x Dust Boxes
1 x Drill Template
1 x Instruction Manual
Features & Benefits
  • Cycle Tested
    Successfully tested to meet highest durability rating (500,000 cycles)
Notes
This product includes all components required to install on your door. Euro and privacy punch outs are 85mm CTC. Half sets are not available in Iver kits.
Specifications
Backset:60mm
Height:52mm
Width:52mm
Length:120mm
Projection:60mm
Centre to centre:41.5mm